دسته: رویدادها

حضور ایران چم در کلاب هاووس ؛ روشی نوین در ارتباط مستقیم برای تعامل با بازرگانان ایرانی سراسر دنیا

به گزارش کمیته روابط عمومی اتاق بازرگانی ایرانیان شرق چین (شانگهای) : در سال گذشته با توجه شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا و بسته شدن راههای سفر به کشور چین، مشکلات زیادی برای بازرگانان فعال در ایران برای ارتباط و خرید و فروش کالا در این کشور به عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری کشورمان پدید آمد.
در شرایط حاضر با توجه به سخت گیری های کشور چین در صدور ویزا و سفر به کشور چین بسیاری از بازرگانان ایرانی با مشکلات بسیاری در خصوص بازرسی و خرید و فروش کالا و حمل و نقل و قوانین جدید قرنطینه کالا در کشور چین مواجه هستند.
شیوه های ارتباطی جدید به خصوص نرم افزارهای آنلاین مانند کلاب هاووس در دوران پسا کرونا روشی بسیار آسان و موثر در ایجاد محیط های کنفرانس جمعی مجازی ایجاد کرده است. چیزی که کلاب‌هاوس را متفاوت می‌کند نبود متن، عکس و ویدیو است – این اپلیکیشن صرفا صوتی است. همچنین، همه چیز زنده و هم‌زمان اتفاق می‌افتاد. اما قالب صرفا صوتی کلاب‌هاوس در بین تقریبا تمامی شبکه‌های اجتماعی بی‌نظیر است و شاید به همین خاطر دنیا را فتح کند.
یکی از مزایای پیش‌بینی‌نشده کلاب‌هاوس این است که به خاطر جدید بودن هنوز در کشورهایی که دولت‌هایشان برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی بزرگ فعلی محدودیت قائل می‌شوند قابل دسترسی است. برای مثال، کلاب‌هاوس در مقطعی نیاز به داشتن دعوتنامه یک عضو برای عضویت بود که در حال حاضر نیازی به آن ندارد. و تنها با یک شماره تلفن به راحتی قادر به عضویت در این نرم افزار هستید.
با ابتکار هیات مدیره اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم چین شانگهای در سال جاری تصمیم به ایجاد کلاب اتاق بازرگانی در محیط کلاب هاوس شد. ایجاد اتاق های بحث هفتگی با موضوعات متنوع در خصوص شیوه های مذاکره برای خرید و فروش با بازرگانان و کارخانجات چینی، بررسی مشکلات بازرگانان در بخش حمل و نقل و شیوها های پرداخت و دریافت پول در کشور چین ، و جلسات تخصصی در امور بازرسی کالا در چین، مباحث پیرامون تجارت گیاهان دارویی بخصوص زعفران به همراه پرسش و پاسخ و همچنین انجام مباحث کلیدی پیرامون تفاهمنامه ۲۵ ساله و آینده تجاری ایران با کشور چین برگزار گردید.
از نکات قابل توجه برگزاری جلسه معرفی کمیته ها و کمیسیون های تخصصی این مجموعه و معرفی این کمیسیون ها و مسئولین این کمیسیون ها و ایجاد کانال ارتباط مستقیم برای بازرگانان و صاحبان مشاغل در ایران با ایران چم شد.
به نقل کمیته روابط عمومی اتاق بازرگانی ایرانیان شرق چین شانگهای با تصمیم هیات مدیره این جلسات در روزهای یکشنبه هر هفته ساعت ۲:۳۰ بعدازظهر به وقت ایران (ساعت 6 عصر به وقت چین ) در کلاب اتاق بازرگانی Irancham برگزار می گردد.
با ارزیابی صورت گرفته از سوی کمیته روابط عمومی اتاق بازرگانی با مخاطب قرار دادن ‌‌و شرکت جمعیت حدود ۱۰ هزار نفری در این جلسات برگزار شده و داشتن حدود 3600 نفر دنبال کننده برای این کلاب در آینده پیش رو استقبال بیشتری برآورد می شود.
از دست آوردهای برگزاری این جلسات پیگیری مشکلات و سوالات تجار و همچنین پدید آمدن شبکه های تامین کالا و خرید و فروش از چین به ایران و بالعکس توسط تجار ایران مقیم چین و ایران می باشد.
لازم به ذکر هست در جلسات برگزار شده تاکنون با دعوت از پیشکسوتان و بازرگانان موفق در چین و اعضا هیات موسس این اتاق و جمعی از مسئولین و دست اندرکاران بخش اقتصادی بعمل آمده تا در بهتر پاسخ گویی و اشتراک گزاری تجربیات و مشکلات مخاطبین گامی مهم و موثر صورت گردد.

نشست اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم شرق چین با سفیر ایران در شانگهای

نشست اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم شرق چین با سفیر جمهوری اسلامی ایران جناب کشاورز زاده و سرکنسول شانگهای جناب رمضان پرواز و همچنین رایزن بازرگانی و نماینده سازمان توسعه تجارت جناب عادلی روز جمعه 24 سپتامبر با حضور 40 نفر اعضای این اتاق بازرگانی در شانگهای برگزار گردید.

در این دیدار تحولات بین ایران و چین و همچنین مشکلات تجار و بازرگانان بحث وو تبادل نظر انجام گرفت .

برگزاری سمینار مشترک داوری و حکمیت با حضور تجار چینی و ایرانی

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم شرق چین در شانگهای، این سمینار حقوقی، اقتصادی و تجاری در هفته  “حقوق حکمیت و  داوری چین ” و با دعوت سازمان داوری اقتصادی و تجاری بین المللی چین (سیتاک) و با همکاری کمیته های حقوقی و آموزش اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم چین در شانگهای به صورت حضوری و آنلاین برگزار شد.

علیرضا رمضانی فرد رییس اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم چین (شرق) در شانگهای در ابتدای این آیین از برپایی سمینار حقوق داوری چین توسط سازمان داوری اقتصادی چین در شانگهای و تلاشهای انجام شده این نهاد با کمیته حقوقی اتاق بازرگانی به منظور ارتقاء سطح دانش و آگاهی بیشتر تجار و نقش این نهاد داوری در حل و فصل اختلافات تجاری تقدیر کرد.

وی با اشاره به روابط دوستانه ایران و چین با قدمت باستانی در مسیر جاده ابریشم کهن خاطر نشان کرد، چین و ایران از ابتدا تاکنون از روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی دوستانه و نزدیکی بهرمند بوده اند و با توجه به امضای برنامه جامع راهبردی  ۲۵ ساله ایران و چین در حوزه های تجارت، سرمایه گذاری و خدمات فنی مهندسی، فصل جدیدی از این روابط آغاز شده است که می تواند برای هر دو کشور منافع مشترک و طولانی و استراتژیک را رقم بزند.

رمضانی فرد ادامه داد: از این رو با شروع اجرای برنامه راهبردی، تنظیم قراردادهای مشترک دو کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهند بود و سازمان های حقوقی تجاری داوری دو کشور می توانند نقش بسزایی در این راستا ایفا کنند.

رییس اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم شرق چین در شانگهای در ادامه با اشاره به اهمیت جایگاه تجار ایرانی مقیم و اعضای اتاق بازرگانی ایرانیان شرق چین در مناسبات تجاری، بهره گیری تجار از دانش و استفاده از ابزارهای مدیریت ریسک در تجارت، نظارت و کنترل دقیق در روند مرودات تجاری، سرمایه گذاری یا ارایه خدمات  بین خریدار و فروشنده به منظور جلوگیری از اختلافات تجاری را مهم ارزیابی کرد و بر اهمیت تنظیم اسناد و قراردادهای تجاری بر پایه اصول قواعد بین المللی و قوانین حاکم بین دو کشور در سایه بهره مندی از خدمات نهادهای حقوقی داوری بین المللی در حل و فصل اختلافات تجاری در تمام زمینه های صادرات، واردات یا سرمایه گذاری بین تجار دو کشور تاکید کرد.

دبیرکل نهاد داوری اقتصادی و تجاری چین در شانگهای هم در این نشست با اشاره به پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و چین گفت: تعمیق مستمر اعتماد سیاسی روابط دو کشور در طول این سال ها باعث شده همکاری های گسترده ای در همه زمینه ها از جمله تجارت و سرمایه گذاری و همکاری ها در امور بین المللی و منطقه ای داشته باشند و سرانجام با امضا برنامه جامع راهبردی، تاییدی بر نگاه بلند مدت ایران و چین به روابط دوجانبه و عزم جدی رهبران دو کشور بر توسعه و تعمیق همه جانبه عرصه های همکاری زده اند.

وی  ضمن معرفی این نهاد داوری بین المللی در چین گفت: این نهاد داوری یکی از مهمترین نهادهای داوری دائمی در جهان است که در سال ۱۹۵۶ میلادی  در پکن تاسیس شده و یکی از قدیمی ترین و بزرگترین موسسه های داوری چین است که دارای ده ها شعبه در چین و سراسر جهان است.

در بخش دوم سمینار، یک داور سیتاک و عضو کانون وکلای چین به معرفی تخصصی انواع نهادهای داوری و نقش آنان در سیستم حقوقی بین المللی و حقوق چین پرداخت و با معرفی سازمان داوری سیتاک چین به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین نهادهای داوری و رسیدگی به شکایت و اختلافات تجاری در چین، نکات مهمی در نحوه چگونگی تنظیم شروط داوری در قراردادها برای حضار ارایه کرد.

در بخش پرسش و پاسخ نیز تجار و بازرگانان ایرانی شرق چین به سوالات حقوقی و داوری در قراردادهای تجاری و سرمایه گذاری و نحوه همکاری با نهاد داوری و بهره مندی از مزایای داوران حقوقی پاسخ دادند.

در پایان سمینار نیز از زحمات روسا و دبیران کمیته حقوقی و آموزش و سایر اعضای کمیته ها و همچنن اعضای اتاق بازرگانی که از حوزه شانگهای (شانگهای، هانجو، سوجو، نانتونگ، ایوو) و اعضایی که بصورت آنلاین در سمینار شرکت کرده بودند، قدردانی بعمل آمد و لوح سپاسی از طرف اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم شرق چین به سازمان داوری اقتصادی تجاری چین تقدیم شد.

نشست بررسی مشکلات و راهکارهای حمل و نقل دریایی بین ایران و چین در اتاق بازرگانی ایرانیان شرق چین

بنا به گزارش کمیته روابط عمومی اتاق بازرگانی ایرانیان شرق چین در شانگهای پنج شنبه  9 سپتامبر جلسه نشست مجازی اعضای اتاق بازرگانی در شانگهای در خصوص بررسی ومشکلات  برگزار گردید .

در این نشست مجازی که حدود 50 نفر از اعضای وهیات مدیره اتاق بازرگانی و نماینده محترم کشتیرانی ج .ا.ا در شانگهای و پرسنل محترم کشتیرانی حضور داشتند ، مشکلات حمل و نقل دریایی بین ایران و چین و مشکلات اعضا بررسی و تبادل نظر گردید .

در ابتدا جلسه جناب کاپیتان مهران آل داوود مدیرعامل منطقه ای کشتیرانی ج.ا.ا در چین اشاره نمود با شیوع و انتشار کووید در سراسر جهان ، تعداد بسیار زیادی کانتینر در بنادر مقصد دپو شده و بازگشت این کانتیرها به زنجیره تامین با تاخیر زیادی مواجه گردید که سبب افزایش نرخ های حمل  و مدت ترانزیت کالا به دلیل کاهش عرضه گردید است.

وی در ادامه اعلام داشتند : با توجه به کاهش و کنترل کووید در کشورها و با فعالیت مجدد بازارهای جهانی و  افزایش تقاضای کالا از چین برای بازارهای هدف ، روند زنجیره تامین کالا و حمل و نقل دریایی که اصلی ترین حمل و نقل بین چین و جهان محسوب میشود را  دچار بحران نموده  و موجب ترافیک کالا در انبارها ، کم بود کانتینر ، کم بود فضا در کشتی و در نهایت  افزیش حمل و نقل در همه مسیرهای دریایی دنیا شد وحتی در اکثر مسیرهای دریایی شاهد افزایش قیمت سه تا چهار برابر نسبت به سال گذشته بودیم.

آل داوود در این نشست اشاره نمود : کشتیرانی ج.ا.ا نیز مانند سایر خطوط بین المللی کشتیرانی از این بحران مستثنی نیست و در طول این یکسال  گذشته فشار و مشکلات زیادی را در بنادر چین متحمل شده است ،  ولی خوشبختانه با تلاش پرسنل زحمتکش کشتیرانی در چین و ایران  توانسته بخش زیادی از این مشکلات را کنترل و مدیریت نماید. به هر حال خروج کشتیرانیهای فعال به مقصد خلیج فارس و تغییر مسیر به خطوط جذابتر از لحاظ عملیاتی و نرخ های حمل مانند امریکا ، اروپا و هند در کنار اختلاف متوسط نرخ های حمل کشتیرانی ج. ا.ا نسبت به سایر خطوط باعث افزایش ترافیک تقاضا به صورت این شرکت گردیده است که موجبات افزایش مدت نوبت ها جهت حمل را فراهم نموده است و با افزایش چندین برابری هزینه های کشتیرانی در ماههای اخیر و حتی نزدیک شدن به نرخ های بازار همچنان شاهد این ترافیک هستیم  وادامه این وضعیت تا پایان سال 2021  پیش بینی میشود.

همچنین در ادامه این نشست آل داوود در بخش پرسش و پاسخ اعضا اتاق بازرگانی به سوالات آنان پاسخ داده و اعلام داشتند : با راهکارهای عملیاتی پیش بینی شده   امیدواریم از اواخر ماه جاری شاهد مشکلات کمتری در خصوص تامین فضا برای بازرگانان گرامی باشیم  ونیز ایشان در ادامه پاسش و پاسخ  راهکارهای کاربردی و مفیدی جهت مدیریت حمل و نقل محموله های دریایی  که ازبنادر چین به بنادر ایران بارگیری و حمل خواهند شد را  به حاضرین در جلسه ارایه نمودند.

در پایان جلسه نیز اتاق بازرگانی از زحمات کاپیتان آل داوود و پرسنل زحمتکش کشتیرانی در دفتر شانگهای تقدیر و تشکر بعمل آورد .

جلسه آموزشی توجیهی حکمیت و دواری قراردادها در چین

بنا به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم شرق چین ، جلسه آموزشی  توجیهی داوری در قرارداهای تجاری  بین الملی چین که توسط کمیته آموزش و کمیته حقوقی با حضوربیش از چهل نفر از اعضای اتاق بازرگانی ایرنیان شرق چین در فضای مجازی در تاریخ هشتم سمپتامبرسال 2021  تشکیل شد ، این جلسه که حدود دو ساعت بطول انجامید ، ابتدا اهمیت نگارش حکمیت و داوری در قراردادهای تجاری توسط اساتید کمیته حقوقی بیان شد و در ادامه جلسه انواع نماد های دواری بین المللی به صورت خلاصه توضیح داده شد و در پایان جلسه پرسش و پاسخ از حاضرین در جلسه انجام پذیرفت.

کارگاه آموزشی مدیریت زمان

هشتمین کارگاه آموزشی توسط کمیته آموزش اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم چین (شرق) با عنوان مدیریت زمان در فضای ویکام بصورت آنلاین روز جمعه
دهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ مصادف با ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ برگزار شد.

شرکت کنندگان در این دوره که بالغ بر ۴۵ نفر بودند ضمن فرا گرفتن مفاهيم مدیریت زمان ، با ابزار ها و تکنیک ها و مهارت های فردی در مدیریت زمان در کسب و کار ها نیز اشنا شدند .
مراسم جشن عید نوروز و سال نو در شهر شانگهای چین برگزار شد

با همت و برنامه ریزی کنسولگری ایران در شهر شانگهای چین و همکاری و همیاری اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم شرق چین جشن عید نوروز و سال نو شمسی ۱۴۰۰ ، روز یکشنبه ۲۱ مارچ با ضیافت نهار در شانگهای چین برگزار گردید.

در شروع مراسم پس از سرود و دعای سال نو ، جناب آقای رمضان پرواز سر کنسول ایران در شهر شانگهای سخنرانی نمودند و سپس برنامه با قرعه کشی جوایز و عیدی و شعر خوانی توسط آقای حسین خلیفی از ایرانیان مقیم انجام گردید.

در ادامه مراسم آقای دکتر حسین نژاد صفری رئیس اتاق بازگانی ایرانیان مقیم شرق چین به سخنرانی پرداختند.

مراسم با صرف نهار و پذیرایی از میهمانان و ایرانیان مقیم حوزه شرق چین پایان یافت.

آخرین جلسه دوره مدیریت و رهبری در اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم شرق چین برگزار شد

بخش اول دوره جامع مدیریت و بازرگانی با عنوان مدیریت و رهبری در ۸ جلسه یکساعت و نیم بصورت مجازی و در فضای اختصاصی مجازی بصورت آنلاین برگزار و در تاريخ ۱۹ مار ۲۰۲۱ این بخش بر گزاری ازمون و پرسش وپاسخ به پایان رسید

هفتمین جلسه دوره جامع مدیریت بازرگانی برگزار گردید

هفتمین جلسه دوره جامع مدیریت بازرگانی (با تمرکز بر تجارت بین ایران و چین و سفارش سازی شده برای ایرانیان مقیم شرق چین) در فضای مجازی ویچت وورک اختصاصی توسط کمیته آموزش امروز ۱۲ مارچ ۲۰۲۱ برگزار گردید

ششمین جلسه دوره مدیریت جامع بازرگانی برگزار شد

ششمین جلسه دوره جامع مدیریت بازرگانی (با تمرکز بر تجارت بین ایران و چین و سفارش سازی شده برای ایرانیان مقیم شرق چین) در فضای مجازی ویچت وورک اختصاصی توسط کمیته آموزش دیروز ۱۱ مارچ ۲۰۲۱ برگزار گردید